Relikwie św. Józefa Bilczewskiego przeniesiono do katedry lwowskiej

19 kwietnia były sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, arcybiskup Edward Nowak z Watykanu przewodniczył we Lwowie uroczystemu przeniesieniu relikwii św. Józefa Bilczewskiego z Cmentarza Janowskiego do bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Razem z wiernymi Kościoła rzymskokatolickiego z Ukrainy i Polski w uroczystości uczestniczył też arcybiskup lwowski Igor Woźniak z Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego.

„Liczna delegacja przyjechała z Wilamowic koło Bielska-Białej, rodzinnego miasteczka św. Józefa Bilczewskiego. – Nie wyobrażaliśmy sobie tego wydarzenia bez naszego udziału – powiedział Stanisław Gawlik, zastępca burmistrza Wilamowic. Czterema autokarami przyjechało ponad 200 osób. Oprócz przedstawicieli samorządu, przyjechali mieszkańcy w strojach ludowych, w które ubierali się rodzice św. Józefa”.

Po wspólnej modlitwie przy grobie św. Józefa Bilczewskiego na Cmentarzu Janowskim uroczysta procesja z relikwiami przeszła ulicami miasta do katedry lwowskiej, gdzie wszystkich uczestników tego wydarzenia przywitał arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki.

Liturgii Krzyżma św. przewodniczył arcybiskup Edward Nowak, który wygłosił też homilię. Zaznaczył, że 10 lat temu papież Jan Paweł II podczas wizyty na Ukrainę beatyfikował we Lwowie arcybiskupa Józefa Bilczewskiego wraz z innymi męczennikami i wyznawcami wiary Chrystusa z tej ziemi. Podkreślił, że dzisiaj, po prawie stu latach św. Józef Bilczewski powrócił do swej katedry jako święty i dobry pasterz, który własne życie poświęcił pracy dla owiec, które Pan Bóg mu powierzył. Powrócił, aby z niej błogosławić i czuwać nad swoim miastem i swoją metropolią – częścią wielkiego, uniwersalnego Kościoła katolickiego. Zwracając się do kapłanów abp Nowak wezwał ich do naśladowania św. Józefa Bilczewskiego i przyszłego błogosławionego Jana Pawła II. „My mamy promieniować, my mamy świecić światłością Chrystusa” – przekonywał arcybiskup Nowak.

Po zakończeniu Mszy św. arcybiskup Mieczysław Mokrzycki przekazał dla parafii w Wilamowicach cząstkę relikwii św. Józefa Bilczewskiego.

Od razu po zakończeniu uroczystości w bazylice metropoitalnej oddano cześć relikwiom św. Józefa Bilczewskiego. Relikwiarz znajdował się przed ołtarzem głównym.

„W osobie św. Józefa Bilczewskiego otrzymaliśmy jeszcze jednego patrona naszego miasta” – powiedział obecny na uroczystości Wasyl Pawluk, sekretarz rady miejskiej Lwowa.

„Razem z prof. Włodzimierzem Osadczym z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przyjechaliśmy do Lwowa, ażeby uczestniczyć w tej wielkiej uroczystości” – powiedział dr. Ryszard Gajewski, prezes Polskiego Związku Katolicko-Społecznego. Zaznaczył, że św. Józef Bilczewski w 1912 r. inspirował powstanie Związku Katolicko-Społecznego, którego sekretariat – organ wykonawczy – mieścił się we Lwowie. Obecny PZKS czuje się jego spadkobiercą i przygotowuje się do upamiętnienia tej daty.

„Jestem bardzo zadowolony, że mogłem uczestniczyć w przeniesieniu relikwii św. Józefa Bilczewskiego z Cmentarza Janowskiego do archikatedry we Lwowie – powiedział dla „Kuriera” arcybiskup Edward Nowak. – Osobiście byłem ogromnie zaangażowany w proces jego kanonizacji jeszcze w czasie, kiedy Jan Paweł II wybierał się do Lwowa, na Ukrainę z wizytą apostolską. Jego życzeniem było, żeby przygotować i skończyć ten proces kanonizacyjny. Żeby mógł beatyfikować arcybiskupa Bilczewskiego w miejscu jego pracy, na terenie archidiecezji lwowskiej, we Lwowie. Dla mnie było bardzo wzruszającym, że w jakiś sposób mogłem dokończyć to czego Ojciec Święty Jan Paweł II sobie życzył i co mi polecił. Dlatego cenię bardzo zaproszenie ks. arcybiskupa Mokrzyckiego, że mogłem przyjechać do Lwowa i mogłem uczestniczyć, przewodniczyć tej uroczystości”.

„Jest to bardzo wielkie wydarzenie dla Kościoła na Ukrainie, ponieważ jest to pierwszy święty w historii tego Kościoła, którego beatyfikował Jan Paweł II w 2001 roku, a kanonizował Benedykt XVI w 2005 roku – podsumował arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. – Jest to pierwszy święty obok św. Zygmunta Gorazdowskiego również kapłana archidiecezji lwowskiej. Przeniesienie jego relikwii z grobu do katedry ma wielkie znaczenie, ponieważ, zwłaszcza tutaj na wschodzie, jest bardzo rozpowszechniony kult i cześć dla świętych relikwii. Były głosy, aby ludzie mogli modlić się przed świętymi relikwiami, wypraszać błogosławieństwo Boże dla Kościoła i prosić o potrzebne łaski dla samych siebie. Ten święty ma wielkie znaczenie. Jest to pasterz Kościoła, który będzie prowadził również kapłanów, biskupów, wiernych. Będzie dalej uczył nas czci do Eucharystii, czci do Matki Bożej. Będzie uwrażliwiał nas na potrzeby społeczne”.

Tekst i zdjęcia:Konstanty Czawaga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
  • Wspierają nas:
  • Copyright by Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"
  • Strona finansowana przez Ministerstwo Spraw Zagraniczych RP